57. Jüriöö jooks

23.04.16 Loksa, Harjumaa (Jaanus Reha)

ABSOLUUTKLASS

1. 8200 .. 8310m 20 .. 21 KP  
2. 5670 .. 5710m 14 KP 
3. 8320 .. 8430m 20 .. 21 KP  
4. 5800 .. 5830m 17 KP 
5. 8510 .. 8620m 23 .. 24 KP 
 1. 43  KJSK & Kape                                    EST 03:35.04  03:35.04        
      1 Timo Sild                      00:38.43[  1]  
      2 Margret Zimmermann             00:38.17[  8]   01:17.00(  1)
      3 Lauri Sild                     00:41.57[  1]   01:58.57(  1)
      4 Merike Vanjuk                  00:41.45[  6]   02:40.42(  1)
      5 Sander Vaher                   00:54.22[  7]   03:35.04(  1)
 2. 7   Saue Tammed                    Tammed          EST 03:43.07     +8:03        
      1 Andres Saetalu                 00:48.34[ 10]  
      2 Teele Telgma                   00:35.04[  2]   01:23.38(  6)
      3 Erkki Aadli                    00:51.50[  5]   02:15.28(  4)
      4 Viivi-Anne Soots               00:38.48[  2]   02:54.16(  4)
      5 Andreas Kraas                  00:48.51[  1]   03:43.07(  2)
 3. 2   OK Võru I                      Võru            EST 03:43.39     +8:35        
      1 Heiti Hallikma                 00:47.28[  6]  
      2 Karmen Alnek                   00:35.24[  3]   01:22.52(  5)
      3 Jaagup Truusalu                00:46.06[  2]   02:08.58(  3)
      4 Kristiina Himma                00:45.08[  7]   02:54.06(  3)
      5 Markus Puusepp                 00:49.33[  3]   03:43.39(  3)
 4. 6   Rakvere                        Rakv            EST 03:54.41    +19:37        
      1 Priit Randman                  00:47.36[  7]  
      2 Epp Paalberg                   00:37.13[  5]   01:24.49(  7)
      3 Tarvo Klaasimäe                00:50.44[  4]   02:15.33(  5)
      4 Kaisa Rooba                    00:50.17[ 17]   03:05.50(  6)
      5 Olle Kärner                    00:48.51[  1]   03:54.41(  4)
 5. 9   OK Põlva Kobras I              OK Põlva Kobras EST 03:59.55    +24:51        
      1 Rene Post                      00:47.43[  8]  
      2 Maris Palopääl                 00:39.53[ 12]   01:27.36(  9)
      3 Martin Simpson                 00:56.02[  8]   02:23.38(  7)
      4 Kristiine Aluvee               00:46.02[  8]   03:09.40(  8)
      5 Raido Mitt                     00:50.15[  5]   03:59.55(  5)
 6. 3   JOKA I                         JOKA            EST 04:03.10    +28:06        
      1 Mehis Muru                     00:47.46[  9]  
      2 Sigrid Ruul                    00:34.16[  1]   01:22.02(  4)
      3 Kaarel Kallas                  00:53.39[  7]   02:15.41(  6)
      4 Evely Kaasiku                  00:34.47[  1]   02:50.28(  2)
      5 Toomas Marrandi                01:12.42[ 20]   04:03.10(  6)
 7. 8   Peko                           Peko            EST 04:03.31    +28:27        
      1 Mauno Kapten                   00:55.24[ 18]  
      2 Doris Kudre                    00:39.00[ 10]   01:34.24( 11)
      3 Tiit Toomas                    00:53.06[  6]   02:27.30(  8)
      4 Daisy Kudre                    00:39.41[  4]   03:07.11(  7)
      5 Reigo Teervalt                 00:56.20[  8]   04:03.31(  7)
 8. 26  SRD I                          SRD             EST 04:06.49    +31:45        
      1 Sergei Rjabõshkin              00:39.24[  2]  
      2 Siiri Mere                     00:38.23[  9]   01:17.47(  2)
      3 Ats Sõnajalg                   00:49.22[  3]   02:07.09(  2)
      4 Liina Vesilind                 00:58.13[ 28]   03:05.22(  5)
      5 Aleksandr Shved                01:01.27[ 10]   04:06.49(  8)
 9. 10  SK100 Tammemäe                 SK100           EST 04:08.15    +33:11        
      1 Lauri Tammemäe                 00:48.57[ 11]  
      2 Marie Tammemäe                 00:37.40[  7]   01:26.37(  8)
      3 Urmas Tammemäe                 01:12.11[ 25]   02:38.48( 11)
      4 Piibe Tammemäe                 00:39.16[  3]   03:18.04(  9)
      5 Timmo Tammemäe                 00:50.11[  4]   04:08.15(  9)
10. 1   SK100 üks                      SK100           EST 04:27.01    +51:57        
      1 Petri Väänänen                 00:54.24[ 16]  
      2 Sigrid Saluri                  00:51.04[ 26]   01:45.28( 22)
      3 Jaan Tarmak                    00:57.41[ 11]   02:43.09( 14)
      4 Marili Zimmermann              00:50.20[ 18]   03:33.29( 12)
      5 Marek Karm                     00:53.32[  6]   04:27.01( 10)
11. 32  Ilvek                                          EST 04:40.31    +65:27 1.VETER
      1 Tiit Tali                      00:55.52[ 23]  
      2 Triin Vask                     00:42.48[ 15]   01:38.40( 14)
      3 Priit Pääslane                 01:04.36[ 13]   02:43.16( 15)
      4 Jana Kink                      00:48.25[ 13]   03:31.41( 10)
      5 Kaido Hallik                   01:08.50[ 16]   04:40.31( 11)
12. 13  Ilves harrastajad              Ilves           EST 04:44.39    +69:35        
      1 Kaarel Hendrik Zernant         00:49.11[ 13]  
      2 Marje Zernant                  00:50.33[ 25]   01:39.44( 15)
      3 Taivo Daub                     01:07.04[ 18]   02:46.48( 17)
      4 Agnes Vask                     00:53.12[ 21]   03:40.00( 17)
      5 Tarmo Klaar                    01:04.39[ 11]   04:44.39( 12)
13. 20  OK West                        West            EST 04:46.55    +71:51        
      1 Mattias Blehner                00:59.08[ 25]  
      2 Merje Hansen                   00:49.28[ 23]   01:48.36( 26)
      3 Olavi Loo                      01:05.14[ 15]   02:53.50( 19)
      4 Heidi Sild                     00:56.07[ 26]   03:49.57( 19)
      5 Ragnar Kruusla                 00:56.58[  9]   04:46.55( 13)
14. 16  SK Mercury                     Mercury         EST 04:51.38    +76:34 2.VETER
      1 Mati Korrol                    00:48.59[ 12]  
      2 Aari Talver                    00:52.23[ 27]   01:41.22( 19)
      3 Andres Talver                  01:05.00[ 14]   02:46.22( 16)
      4 Ingrid Piht                    00:46.44[ 10]   03:33.06( 11)
      5 Danilo Piht                    01:18.32[ 25]   04:51.38( 14)
15. 36  Peko noored                    Peko            EST 05:04.09    +89:05 1.NOORE
      1 Andres Aruots                  01:01.49[ 30]  
      2 Leana Jete Korb                00:55.15[ 32]   01:57.04( 30)
      3 Emily Raudkepp                 01:06.55[ 17]   03:03.59( 24)
      4 Kristel Kõivo                  00:49.25[ 14]   03:53.24( 21)
      5 Karel-Sander Kljuzin           01:10.45[ 19]   05:04.09( 15)
16. 18  LSF-A                          LSF PT          EST 05:04.21    +89:17        
      1 Allar Kivil                    00:55.26[ 20]  
      2 Heleri Kivil                   00:39.12[ 11]   01:34.38( 12)
      3 Arthur Raichmann               00:59.55[ 12]   02:34.33( 10)
      4 Helen Aart                     01:05.13[ 31]   03:39.46( 16)
      5 Kaupo Järve                    01:24.35[ 29]   05:04.21( 16)
17. 30  TON II                         TON             EST 05:04.31    +89:27 3.VETER
      1 Raivo Laanemets                00:55.25[ 19]  
      2 Merike Paapson                 00:46.01[ 19]   01:41.26( 20)
      3 Aivar Meindok                  01:08.06[ 19]   02:49.32( 18)
      4 Maris Roosipuu                 00:50.12[ 16]   03:39.44( 15)
      5 Mart Ostra                     01:24.47[ 30]   05:04.31( 17)
18. 12  JOKA II                        JOKA            EST 05:04.37    +89:33        
      1 Johannes Ehala                 00:55.47[ 22]  
      2 Kadi-Liis Minn                 00:45.33[ 17]   01:41.20( 18)
      3 Tiit Poopuu                    00:57.36[ 10]   02:38.56( 12)
      4 Kristi Pellja                  01:04.46[ 30]   03:43.42( 18)
      5 Gert Saamann                   01:20.55[ 26]   05:04.37( 18)
19. 33  JOKA MASTERS                   JOKA            EST 05:04.57    +89:53 4.VETER
      1 Ilmar Udam                     00:47.10[  4]  
      2 Siiri Poopuu                   00:45.28[ 16]   01:32.38( 10)
      3 Tenno Alamaa                   01:06.53[ 16]   02:39.31( 13)
      4 Kersti Ehala                   00:55.37[ 25]   03:35.08( 13)
      5 Argo Loo                       01:29.49[ 33]   05:04.57( 19)
20. 37  Rakvere 2                      Rakv            EST 05:11.18    +96:14        
      1 Avo Siilak                     01:04.13[ 33]  
      2 Raili Rooba                    00:54.37[ 31]   01:58.50( 31)
      3 Aleksander Pritsik             01:11.46[ 22]   03:10.36( 29)
      4 Jaana Olvet                    00:50.31[ 19]   04:01.07( 25)
      5 Kuno Rooba                     01:10.11[ 17]   05:11.18( 20)
21. 39  SRD II                         SRD             EST 05:14.49    +99:45        
      1 Kaarel Vesilind                00:54.44[ 17]  
      2 Olga Pochtar                   00:52.36[ 28]   01:47.20( 24)
      3 Vladislav Pahhomenkov          01:19.45[ 30]   03:07.05( 27)
      4 Anastasija Pahhomenkova        00:57.13[ 27]   04:04.18( 26)
      5 Vadim Shved                    01:10.31[ 18]   05:14.49( 21)
22. 14  SK100 kolm                     SK100           EST 05:16.04   +101:00        
      1 Uku-Laur Tali                  00:47.17[  5]  
      2 Meeli Kerem                    00:59.43[ 35]   01:47.00( 23)
      3 Hendri Parrol                  01:20.01[ 31]   03:07.01( 26)
      4 Alina Kirichenko               00:46.30[  9]   03:53.31( 22)
      5 Markus Rene Pae                01:22.33[ 27]   05:16.04( 22)
23. 21  OK West veteranid              West            EST 05:25.14   +110:10 5.VETER
      1 Sander Blehner                 01:09.10[ 36]  
      2 Anne-Ly Viikmaa                00:49.49[ 24]   01:58.59( 32)
      3 Veljo Vask                     01:20.32[ 34]   03:19.31( 32)
      4 Margit Blehner                 00:50.01[ 15]   04:09.32( 28)
      5 Indrek Viikmaa                 01:15.42[ 23]   05:25.14( 23)
24. 28  OK Põlva Kobras IV             OK Põlva Kobras EST 05:25.16   +110:12 2.NOORE
      1 Kevin Jaaska                   01:15.29[ 38]  
      2 Johanna Laanoja                00:47.08[ 21]   02:02.37( 33)
      3 Siim Helmoja                   01:12.24[ 26]   03:15.01( 30)
      4 Lorely Kõrvel                  00:54.37[ 23]   04:09.38( 29)
      5 Villu Serv                     01:15.38[ 22]   05:25.16( 24)
25. 25  OK Põlva Kobras II             OK Põlva Kobras EST 05:26.10   +111:06        
      1 Alar Assor                     00:49.33[ 14]  
      2 Adele Puusalu                  00:45.51[ 18]   01:35.24( 13)
      3 Olavi Ottas                    00:56.50[  9]   02:32.14(  9)
      4 Pille Vinne                    01:06.18[ 33]   03:38.32( 14)
      5 Keio Hämäläinen                01:47.38[ 36]   05:26.10( 25)
26. 19  Harju KEK RSK                  KEKRSK          EST 05:29.01   +113:57 6.VETER
      1 Maido Kaljur                   00:58.19[ 24]  
      2 Tiina Talisoo                  00:54.06[ 30]   01:52.25( 27)
      3 Mati Preitof                   01:13.30[ 27]   03:05.55( 25)
      4 Marje Viirmann                 00:54.49[ 24]   04:00.44( 24)
      5 Meelis Mälter                  01:28.17[ 32]   05:29.01( 26)
27. 27  OK Põlva Kobras III            OK Põlva Kobras EST 05:35.57   +120:53 7.VETER
      1 Antti Roose                    01:02.01[ 31]  
      2 Reet Johanson                  00:53.05[ 29]   01:55.06( 29)
      3 Pear Post                      01:12.00[ 23]   03:07.06( 28)
      4 Saima Värton                   01:04.40[ 29]   04:11.46( 30)
      5 Ahti Bleive                    01:24.11[ 28]   05:35.57( 27)
28. 35  LSF-O                          LSF PT          EST 05:41.08   +126:04        
      1 Erki Kriks                     00:59.09[ 26]  
      2 Veste Kivipalu                 00:55.45[ 33]   01:54.54( 28)
      3 Peep Otstavel                  01:21.45[ 35]   03:16.39( 31)
      4 Triin Vanem                    01:18.54[ 40]   04:35.33( 32)
      5 Lauri Olli                     01:05.35[ 12]   05:41.08( 28)
29. 17  OK Võru III                    Võru            EST 05:41.36   +126:32        
      1 Einar Luup                     01:01.02[ 28]  
      2 Eva-Maria Truusalu             00:40.16[ 13]   01:41.18( 17)
      3 Eero Mõttus                    01:20.03[ 32]   03:01.21( 21)
      4 Epp Voitka                     01:14.52[ 38]   04:16.13( 31)
      5 Sixten Sild                    01:25.23[ 31]   05:41.36( 29)
30. 41  Made Vares                     Suusahullud     EST 06:03.30   +148:26 8.VETER
      1 Ain Kaare                      01:24.05[ 40]  
      2 Made Vares                     01:04.45[ 36]   02:28.50( 39)
      3 Andres Pae                     01:12.09[ 24]   03:40.59( 34)
      4 Mare Punab                     01:14.07[ 37]   04:55.06( 33)
      5 Väino Ellamik                  01:08.24[ 14]   06:03.30( 30)
31. 34  Koop I                         Koop            EST 06:07.45   +152:41        
      1 Mairo Kirss                    01:01.44[ 29]  
      2 Helene Arula                   00:46.48[ 20]   01:48.32( 25)
      3 Ivo Miller                     01:10.35[ 21]   02:59.07( 20)
      4 Heleri Kirss                   01:05.18[ 32]   04:04.25( 27)
      5 Margus Jaanus                  02:03.20[ 38]   06:07.45( 31)
32. 29  TON I                          TON             EST 06:13.03   +157:59        
      1 Rein Unt                       01:07.46[ 35]  
      2 Anu Malts                      01:05.26[ 37]   02:13.12( 34)
      3 Mart Sooberg                   01:35.06[ 37]   03:48.18( 35)
      4 Anneli Aas                     01:08.59[ 34]   04:57.17( 34)
      5 Marko Süld                     01:15.46[ 24]   06:13.03( 32)
33. 5   SK100 kaks                     SK100           EST 06:21.00   +165:56        
      1 Joosep Tammemäe                00:51.37[ 15]  
      2 Jane Änilane                   01:24.59[ 40]   02:16.36( 36)
      3 Martin Laasmaa                 01:56.57[ 39]   04:13.33( 37)
      4 Kaia Kivikas                   00:52.09[ 20]   05:05.42( 36)
      5 Andres Käver                   01:15.18[ 21]   06:21.00( 33)
34. 23  Jõhvikas                       Jõhvikas        EST 06:23.02   +167:58        
      1 Karmo Kübarsepp                01:00.54[ 27]  
      2 Jonne Rooma                    00:40.21[ 14]   01:41.15( 16)
      3 Mihkel Nahkur                  01:20.18[ 33]   03:01.33( 22)
      4 Mariethe-Piret Niglas          00:54.36[ 22]   03:56.09( 23)
      5 Allan Roosimägi                02:26.53[ 40]   06:23.02( 34)
35. 40  SRD III                        SRD             EST 06:55.44   +200:40        
      1 Merilin Anijärv                01:15.21[ 37]  
      2 Kristina Vesilind              01:08.59[ 38]   02:24.20( 37)
      3 Michael Raer                   01:16.33[ 28]   03:40.53( 33)
      4 Tais Vakrõõm                   01:17.24[ 39]   04:58.17( 35)
      5 Oleg Koshik                    01:57.27[ 37]   06:55.44( 35)
36. 15  Kape                           Kape            EST 06:55.46   +200:42 9.VETER
      1 Kaljo Julge                    01:16.12[ 39]  
      2 Ellen Lembra                   00:57.56[ 34]   02:14.08( 35)
      3 Heini Tammik                   01:34.47[ 36]   03:48.55( 36)
      4 Sirje Lind                     01:33.43[ 41]   05:22.38( 37)
      5 Kristjan Leiger                01:33.08[ 34]   06:55.46( 36)
    11  OK Võru II                     Võru            EST Tühist           
      1 Janek Piirisild                Vale KP        
      2 Liisa Puusepp                  00:37.24[  6]   Tühist
      3 Kevin Koskinen                 01:10.18[ 20]   Tühist
      4 Silvia Luup                    00:48.24[ 12]   Tühist
      5 Lauri Allmann                  01:33.38[ 35]   Tühist
    38  SRD vet                        SRD             EST Tühist           
      1 Dmitri Shved                   01:03.18[ 32]  
      2 Niina Karnit                   Vale KP         Tühist
      3 Roman Shved                    01:38.55[ 38]   Tühist
      4 Ella Shved                     01:11.50[ 36]   Tühist
      5 Sergei Shirokov                01:05.49[ 13]   Tühist
    4   OK Ilves 1                     Ilves           EST Tühist           
      1 Kristo Heinmann                00:41.06[  3]  
      2 Hannula-Katrin Pandis          00:36.46[  4]   01:17.52(  3)
      3 Mati Tiit                      Vale KP         Tühist
      4 Kaisa Sander                   00:41.31[  5]   Tühist
      5 Oliver Kütt                    02:24.44[ 39]   Tühist
    22  JOKA III                       JOKA            EST Tühist           
      1 Hans Mark Võsu                 01:05.18[ 34]  
      2 Riinu Nemvalts                 01:19.17[ 39]   02:24.35( 38)
      3 Ain Nemvalts                   Vale KP         Tühist
      4 Mariliis Aren                  01:11.10[ 35]   Tühist
      5 Jasper Ainjärv                 01:08.29[ 15]   Tühist
    42  OK West noored                 West            EST Tühist           
      1 Tomi-Andre Piirmets            00:55.46[ 21]  
      2 Kristin Viikmaa                00:47.52[ 22]   01:43.38( 21)
      3 Markus Harald Pais             01:18.00[ 29]   03:01.38( 23)
      4 Marie Anna Blehner             00:48.20[ 11]   03:49.58( 20)
      5 Märten Henrik Pais             Vale KP         Tühist
    31  MTÜ Loksa                                      EST Tühist           
      1 Kristo Metus                   02:02.45[ 41]  
      2 Helina Piibeleht               01:51.08[ 41]   03:53.53( 40)
      3 Jaanus Bauman                  02:13.55[ 40]   06:07.48( 38)
      4 Kaija Hang                     01:37.53[ 42]   07:45.41( 38)
      5 Tauno Hang                     Vale KP         Tühist

HARRASTAJAD 

1. 8200 .. 8290m 20 .. 21 KP 
2. 5670 m 14 KP  
3. 8320 .. 8410m 20 .. 21 KP

 1. 50  Peko harrastajad               Peko            EST 02:24.31  02:24.31        
      1 Paavo Rõigas                   00:48.41[  1]  
      2 Maris Terno                    00:36.20[  1]   01:25.01(  1)
      3 Randy Korb                     00:59.30[  3]   02:24.31(  1)
 2. 52  Rakvere Harrastajad            Rakv            EST 02:26.25     +1:54        
      1 Asso Kesaväli                  00:49.17[  2]  
      2 Teele Randman                  00:40.42[  2]   01:29.59(  2)
      3 Joonas Oja                     00:56.26[  1]   02:26.25(  2)
 3. 54  OK Võru noored                 Võru            EST 03:00.54    +36:23        
      1 Alex Treier                    01:05.40[  6]  
      2 Kaisa Kahre                    00:57.04[  7]   02:02.44(  6)
      3 Hando Allmann                  00:58.10[  2]   03:00.54(  3)
 4. 51  Rakvere 3                      Rakv            EST 03:08.59    +44:28        
      1 Sander Pritsik                 01:05.37[  5]  
      2 Marta Olvet                    00:48.38[  3]   01:54.15(  4)
      3 Jaan Olvet                     01:14.44[  5]   03:08.59(  4)
 5. 53  Skiforce.ee                    SUUSAVÄGI       EST 03:11.37    +47:06        
      1 Erti Paalberg                  00:58.22[  3]  
      2 Ulvi Moks                      00:48.49[  4]   01:47.11(  3)
      3 Kaupo Ots                      01:24.26[  8]   03:11.37(  5)
 6. 48  OK Orvand 1                    Orvand          EST 03:12.32    +48:01        
      1 Ülo Viru                       01:04.10[  4]  
      2 Eha Tolm                       00:54.55[  5]   01:59.05(  5)
      3 Rein Rooni                     01:13.27[  4]   03:12.32(  6)
 7. 46  LSF-H                          LSF PT          EST 03:38.13    +73:42        
      1 Kristjan Maade                 01:09.12[  7]  
      2 Riin Otstavel                  01:07.27[  8]   02:16.39(  7)
      3 Rünno Sulg                     01:21.34[  7]   03:38.13(  7)
 8. 47  Okas                           Okas            EST 04:11.59   +107:28        
      1 Neeme Kalda                    01:17.54[  8]  
      2 Ülle Raudsepp                  01:36.44[  9]   02:54.38(  8)
      3 Erika Kalda                    01:17.21[  6]   04:11.59(  8)
 9. 49  OK Orvand 2                    Orvand          EST 04:55.16   +150:45        
      1 Paul Aug                       01:59.27[  9]  
      2 Ilme Roosi                     00:56.13[  6]   02:55.40(  9)
      3 Tiit Olju                      01:59.36[  9]   04:55.16(  9)

SRD SK


 

 
banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner