Tere!

Naistepäeval toimuvad Vinnis esimesed Eestimaa Spordiliit Jõud meistrivõistlused sumos. See on meie kõigi ühine otsus, et sellise maastaabiga võistlus iidses Jaapani põllumeeste maadlusviisis Eestis teoks saab.

SUMO on üks vanemaid maadlusviise, kus kaks vaid niudevööd (mawashi) kandvat sportlast kohtuvad savipoodiumil liivaga kaetud ringis (dohyo), mille diameeter on 4,55 m. Sündinud on SUMO vaatemänguna, mis Jaapani tavades on seotud põllumajanduslike tseremooniate ja pühade rituaalidega, millega juba üle 2000 aasta tähistatakse sügisese saagikoristuse lõppemist ja tänatakse jumalaid rikkaliku saagi eest. Tänapäeval nauditakse sumot kui spordialana, mis on emotsionaalne ja tihti ka lõbus.

Loodan väga, et iga maakond suudab võistlustele välja panna vähemalt 3 meest ja 3 naist, et võistelda nii individuaal kui ka võistkondlikul turniiril. Maakonna koondiste komplekteerimisel peaksid Teile abiks olema vastava maakonna maadlus- ja judoklubid, kuid mitte ainult – tugevaid mehi ja naisi, kellel on võitlejaomadusi ning võitlusvaimu, võite te leida ka kergejõustiklaste, tõstjate ja muude spordialade esindajate hulgast. Mitmes maakonnas (Harjumaa, Pärnumaa, Jõgevamaa, Ida-Virumaa, Lääne-Virumaa, Valgamaa) on ka sumokogemustega sportlasi.

Selleks, et võistlused kulgeksid ladusalt ja ilma arusaamatusteta, korraldame enne heitluste algust tunni ajalise seminari (10.30 – 11.30), kus teeme selgeks rituaalid, põhiterminid ja sumovööde sidumise. Iga võistleja saab võistluste ajaks laenuks spetsiaalse sumovöö (mawashi).

Ülimalt meeldiv oleks kui seminaril osaleksid ka kehalise kasvatuse õpetajad.

Jõudi MV on esimeseks valkturniiriks EM-i (26.-29.juunil Poolas, Krotoszinis) ja MM-i (10.-12.oktoober Rakvere) koondiste komplekteerimisel. EM-il saab iga riik panna kaalukategoorias välja 2 võistlejat, MM-il aga ühe võistleja. Põhikorrektuurid koondise komplekteerimisel tehakse Eesti MV-l, mis toimub 20.aprillil Vinnis.

Väga sooviksime, et iga maakond võtaks kaasa vähemalt ühe kohtuniku, kellel oleks soovitavalt eelnev maadlus- või judokohtuniku kogemus. Äärekohtunikuna töötades on olulised kaks komponenti 1) tähelepanelikus ja 2) ausus. Põhiteadmiste omandamiseks piisab seminaril osalemisest.

Siit leiate:

  1. Eestimaa Spordiliit Jõud I SUMO MV juhendi koos seminari programmiga.
  2. Sumo võistlusmäärused
  3. Eesti sumomeistrid 1997 – 2007
  4. Sumo on …

Parimat soovides,

Riho Rannikmaa
ESL peasekretär
53 915160
32 57683

 
banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner

banner